Inteligentny dom

Istnieje wiele systemów sterowania inteligentnym domem. Najpopularniejszym z nich jest KNX. Obecnie wspiera go ponad 200 producentów z całego świata. Są wśród nich takie uznane marki jak ABB, Berker, Gira, Hager, Merten czy Siemens. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.knx.org

Inteligentny dom to obecnie bardzo popularne hasło. Ale co to jest tak naprawdę?

Inteligentny dom to system czujników, sensorów i elementów wykonawczych wykonujących określone działania na podstawie zaprogramowanego algorytmu. Tyle definicja. A do czego się to sprowadza? O tym poniżej.

Sterowanie

Sterowanie

Zintegrowane sterowanie systemem

Sterowanie zintegrowane pozwala na kontrolę wielu typów urządzeń za pomocą jednego przycisku. Innymi słowy za pomocą jednego inteligentnego klawisza lub panelu LCD możemy sterować zarówno oświetleniem, jak i roletami, ogrzewaniem czy systemem audio-video.

Oświetlenie

Sterowanie oświetleniem

Czym byłby inteligentny dom bez sterowania oświetleniem? Dzięki inteligentnej instalacji można dowolnie dopasować sterowanie oświetleniem. Nie potrzeba wielu włączników aby zapalić światło na korytarzu. Wystarczy jeden czujnik obecności, który w zależności od ruchu i oświetlenia zewnętrznego sam zapali światło. Dla stworzenia odpowiedniego nastroju możliwe jest ustawienie dyskretnej sceny świetlnej. W inteligentnej instalacji włącznik oświetlenia nie jest przypisany do konkretnej lampy. Można to dowolnie skonfigurować, na przykład włączać z wiele lamp z jednego miejsca lub jedną lampę z wielu miejsc. Zawsze można to zmienić bez kucia ścian.

Sterowanie żaluzjami i roletami

Sterowanie żaluzjami i roletami antywłamaniowymi

Rolety i żaluzje są obecnie bardzo często stosowanym wyposażeniem domu. Inteligentny dom pozwala na sterowanie nimi w zależności od oświetlenia słonecznego, pory dnia czy życzenia domownika. Funkcja wyjścia z domu pozwala na automatyczne zamknięcie wszystkich rolet za pomocą jednego przycisku.

Ogrzewanie
Klimatyzacja

Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Integralną częścią domu jest zawsze system ogrzewania. W systemach inteligentnego domu układy grzewcze można włączyć w system. A to pozwala na dowolne sterowanie temperaturą. Dzięki czujnikom temperatury i zaworom regulacyjnym można dowolnie ustawiać temperaturę w pomieszczeniach. Ustawienie temperatur nocnych lub na czas wyjścia z domu można wykonać za pomocą jednego kliknięcia.

Największą zaletą systemu inteligentnego domu jest oszczędność. Sterowanie ogrzewaniem pozwoli na obniżenie rachunków przez zmniejszenie zużycia energii, pozwalając na uzyskanie przy tym niespotykanego komfortu.

Oczywiście istnieje możliwość włączenia do systemu inteligentnego domu układów klimatyzacji i wentylacji. Za pomocą bramek KNX lub sygnałów sterujących można sterować systemami HVAC z dowolnych elementów inteligentnej instalacji.

Sterowanie sprzętem video

Sterowanie sprzętem audio/video

Komfort w domu to często także stworzenie nastroju. Sterowanie muzyką i systemami audio/video daje niespotykane możliwości. Muzyka w łazience czy w kuchni włączana dowolnym klawiszem. Możliwość słuchania tego samego utworu w wielu pomieszczeniach. Wybór źródła dźwięku. To tylko niektóre z przykładów możliwości jakie daje integracja audio/video w inteligentnym domu.

Bezpieczeństwo

Monitoring przeciwwłamaniowy

Ochrona przed włamaniem

W dzisiejszych czasach nie ma domu bez alarmu. Integracja systemu alarmowego z inteligentnym domem pozwoli na znaczne rozszerzenie jego funkcjonalności poprzez dołączenie do instalacji alarmowej sygnałów generowanych przez system. Dzięki temu możliwe jest na przykład jednoczesne zamykanie mieszkania i uzbrajanie instalacji alarmowej. System alarmowy może również wysłać SMS informujący o stanie dowolnego wejścia. Stan czujników systemu alarmowego może zostać przekazany do instalacji inteligentnego domu i na przykład przedstawiony na panelu dotykowym.

Ostrzeżenia o pożarach i zalaniu

Ochrona przed czadem

Zabezpieczenie przed pożarem i czadem przez zastosowanie nowoczesnych czujników dymu nie jest fanaberią, a powoli staje się koniecznością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazła się w systemie informacja z czujników LPG, CO czy metanu

Wizualizacja stanu lokalu

Monitoring

Włączone żelazko, otwarte okno lub drzwi, zapalone światło. Czasami zastanawiamy się po wyjściu z domu, czy powyłączaliśmy i pozamykaliśmy wszystko. Inteligentny dom nam o tym powie. Przez telefon lub internet. Ujęcie wszystkich czujników umieszczonych w domu, mieszkaniu lub budynku w jeden system, pozwala na ciągły monitoring ich stanu. Dodając do tego systemu kamery oraz alarm, uzyskujemy kompleksowy system monitoringu mieszkania. Co więcej, przez internet lub telefon możemy otrzymać informacje o stanie mieszkania. Zawsze wiadomo co się dzieje w naszym domu.

Comments are closed.